Vážení priatelia,

do môjho salónu prichádzajú často ľudia, ktorí si sťažujú na problémy alebo bolesti chrbtice. Prvým vyšetrením je zmeranie dĺžky dolných končatín. A skutočne v 99 % prípadoch majú títo ľudia jednu končatinu dlhšiu ako druhú. Prečo k tomu dochádza ? Odpoveď si treba dať na otázku: čo sa deje keď prekladáme nohu cez nohu ?
Stehenná kosť sa účinkom páky a malých vibrácií z voľne visiacej nohy ešte viac vysúva z kĺbu. Keď sa postavíme, napäté svaly zabránia tomu, aby kosť vkĺzla späť do kĺbu a dostala sa do normálneho stavu. Noha zostane takpovediac „dlhšia“ – nohy sa javia ako nerovnako dlhé. To nás opäť núti, aby sme si prekladali nohu cez nohu, pretože si tým odľahčíme bedrový kĺb a sedíme tak pohodlnejšie. A tým sa kosť opäť vysúva z kĺbovej jamky – je to začarovaný kruh.

V dôsledku toho stehenná oblasť pri chôdzi zasadzuje zväčšenou kĺbovou štrbinou mikroúdery bedrovému kĺbu. Z toho môžu vzniknúť zápaly a nevedomý ochranný postoj. Okrem toho prekladanie nôh zabraňuje žilnému čerpaniu krvi a podporuje tak tvorbu kŕčových žíl. Čo sa dnes javí ako „šikanovanie“ o pár rokov neskôr vedie k chorobným zmenám. Viditeľné kŕčové žily pôsobia neesteticky. Pritom sa tiež zabrzdia aj dôležité akupunktúrne dráhy, čo zapríčiňuje znížený či nerovnomerný tok energie. Môže to spôsobiť poruchy koncentrácie alebo nepozornosti.

Ako vidíme z obrázku, celý aparát chrbtice musí vyvinúť enormné úsilie, aby mohol človek s preloženými nohami sedieť aspoň trochu vzpriamene. Preto by sa ľudia mali vyhýbať sa prekladaniu nôh, nohy by mali držať pokiaľ možno vždy paralelne vedľa seba na podlahe. Anketa, ktorej sa zúčastnilo 100 ľudí so zvykom prekladať si nohy, ukázala, že deviati z desiatich majú priemerné alebo vážne problémy s chrbticou.

Dobrý terapeut vie pri problémoch s nerovnakými dolnými končatinami pomôcť, ale nebolo by lepšie si od tohto zlozvyku prekladať si nohy odvyknúť ? Čo myslíte dámy a páni ?
Pekný deň bez prekladania nôh Vám želá masér a terapeut Ján Ostrovský.