Nezařazené

Cestovanie do vesmíru už nemusí byť iba raketami, vedci vyvíjajú nové spôsoby prepravy.

Súčasná doba umožňuje človeku cestovať do vesmíru či vysielať technické zariadenia typu satelit jedine raketami, ale už v blízkej budúcnosti by sa to malo zmeniť. Vedci totiž skúšajú nájsť inú možnosť, ako sa do vesmíru dostať a vyvíjajú alternatívne spôsoby cestovania. Nie všetky sú však na prvý pohľad reálne, skôr by sme ich mohli zaradiť do ríše fantázie.

raketoplán
 
Do vesmíru výťahom
Vesmírny výťah nie je vo vedeckých kruhoch nijakou novinkou, táto myšlienka je stará už 124 rokov. S nápadom totiž prišiel ruský vedec Konstantin Ciolkovskij ešte v roku 1895. Jeho návrh počítal so zostrojením „vesmírnej veže“, ktorá by siahala až do kozmického priestoru a výťahy by dosahovali rýchlosť niekoľkých tisíc kilometrov za hodinu. Káble by prepájali satelit vo vesmíre s 50 km vysokou vežou na Zemi. Tento spôsob však nie je až taký nereálny, pretože dnes už disponujeme nanovláknami, ktorých pevnosť je stokrát vyššia ako tých oceľových. Japonci už niečo podobné skúšajú, v roku 2018 vypustili dvojicu satelitov prepojených desaťmetrovým nanolanom a na ňom premáva výťah rozmerov 6x3centimetre.
 
Vesmírne katapulty
Spoločnosť SpinLaunch sa podujala na zostrojenie katapultovacích zariadení, ktoré by vysokou rýchlosťou vystreľovali náklady do vesmíru, čiže akejsi centrifúgy. V nej náklad bude naberať rýchlosť a vystrelený bude pri takmer päťtisíc kilometrovej rýchlosti za hodinu. Najväčším problémom je zatiaľ prekonanie odporu vzduchu, ktorý celý proces komplikuje.

létající balon
 
Héliové balóny
Balóny naplnené týmto plynom dokážu vyletieť až do stratosféry. Posádka bude ľudská, zmestí sa tam šesť ľudí a riadiť ho budú dvaja piloti. Skúšobný let už bol zrealizovaný 18.6.2014 na prototype balóna, no ten prvý oficiálny štart sa zatiaľ neuskutočnil. Problémom je jeho nízka rýchlosť, ale na druhej strane cestujúci nemusia prekonávať g-preťaženie a môžu si užiť úchvatný výhľad.

Hypersonické lietadlá
Charles Bombardier a Juan Garcia Mansilla sú konštruktéri, ktorí navrhli Paradoxal, hypersonické, čiže nadzvukové lietadlo s prúdovým motorom, ktoré sa dokáže dosiahnuť parametre rakety a v tejto podobe prenikne do kozmu. Jeho motor sa opäť zmení na prúdový pri návrate na Zem. Dokáže využiť zakrivenie Zeme, aby sa skrátil čas letu medzi Sydney a Los Angeles na menej ako tri hodiny. Dnešný čas preletu tejto trasy bežnými lietadlami je 14 hodín.