Nezbavujte sa vody. Snažte sa ju čo najdlhšie udržať na svojom pozemku
Vody je stál menej. Preto by sme sa mali všetci snažiť o to, aby sme jej ušetrili čo najviac. Ak ste majiteľom záhrady, je veľmi jednoduché vodu na vlastnom pozemku zadržať čo najdlhšie. Zadržaná dažďová voda nie je pozitívna len pre prírodu, ale taktiež pre vašu peňaženku. Navyše sa vyhnete drobným povodniam na vašom pozemku. Vidíte? Samé pozitíva.
Ako vodu zadržať
Nie je to nič ťažké. Drobné jazierka, sudy pod odkvapom alebo malé nádoby, ktoré vodu zachytia. Akákoľvek nádoby, ktorá dokáže v sebe udržať len zopár kvapiek vody, je výborným riešením. Najlepším riešením je určite spomínané jazierko. Nemusíte si zaplatiť bager a do jazierka investovať tisícky eur. Bohato postačí aj jazierko s rozmermi okolo jedného metra štvorcového. Spomínané sudy umiestnené pod odkvapom taktiež urobia svoju robotu, a to navyše bez akejkoľvek ťažkej práce. Takže sa do toho pusťte čím skôr.
Ako vodu využiť
Prvou vecou, pri ktorej môžete zachytené zrážkovú vodu využiť, je polievanie záhrady. Poslúži však aj na zmývanie podlahy alebo iné upratovanie, pri ktorom voda nemusí byť stopercentne čistá a vydezinfikovaná. Ja zrážkovú vodu využívam aj na umývanie auta či bicykla. Od kedy som začal s vodou narábať týmto spôsobom, darí sa mi ročne ušetriť niečo okolo dvesto litrov vody. Ako som už povedal. Je to obrovský plus pre životné prostredie ale i moju peňaženku.
Zabránite povodniam
Rozumným a správnym zadržiavaním dažďovej vody na vašom pozemku, dokážete zabrániť i záplavám. Nehovorím o celosvetovom probléme, ale o tom, že po prudkých dažďoch zvykne voda ostať stáť uprostred pozemku alebo ešte lepšie, rovno pred dverami. Ak však vodu správne zachytíte, takéto problémy vás už trápiť nebudú. Nádoby na jej zachytávanie alebo záhradné jazierko, sa snažte umiestniť na také miesta, kde vody zvykne stáť.