Nezařazené

Temné zákutia internetu

Počuli ste už niekedy slovné spojenie Deep Web alebo Dark Web? Ak nie, o nič ste neprišli. Ak áno, tak aspoň približne viete, o čo v tomto článku ide.
Normálny web, to je ten, ktorý bežne navštevujeme každý deň a je prístupný cez bežné prehliadače. Ak ste si mysleli, že vás Google dostane kamkoľvek a nájde čokoľvek, ste na omyle. Existuje totiž oveľa viac úrovní resp. vrstiev internetu. Internet má celkovo sedem vrstiev plus vrstvu nula, no niektorí počítačoví experti tvrdia, že ich je viac.

kyberšikana

Približné rozdelenie:
·         úroveň 0– bežný web
·         úroveň 1– tam začína Deep Web a dá sa tam dostať len pomocou špeciálneho prehliadača TorBrowser
·         úroveň 5– posledná prístupná cez TorBrowser
·         úroveň 6 a 7– dá sa tam dostať len pomocou špeciálneho šifrovacie softvéru a sú tam najhoršie veci, ktorých sú ľudia schopní
Čo je to teda Deep Web? V preklade jednoducho hlboký web. Nie je prístupný bežným spôsobom. Obyčajným prehliadačom ako je Google, Yahoo či Bing sa tam určite nedostanete. Aby ste mohli surfovať v týchto hĺbkach, musíte mať špeciálny softvér TorBrowser. Ako návštevník stránok tak budete zabezpečený. Vďaka nemu by mala byť vaša aktivita na Deep Webe anonymná a nevystopovateľná, no nebudeme si klamať. Zločinci svetového kalibru si vás v prípade potreby nájdu.

Súčasťou Deep Webu je takzvaný Dark Web. Čo všetko sa tam dá nájsť? Predaj zbraní, predaj drog, detská pornografia, môžete si tam dokonca najať vraha, ktorý má vytvorený cenník služieb podľa toho, či má zabiť muža, ženu, dieťa alebo významného človeka. Dajú sa tam kúpiť ľudské orgány, ktoré určite nie sú odobrané dobrovoľným darcom.
Nájdete tam aj videá reálnych vrážd a znásilňovania ľudí, potratov a nechutných pokusov. Môžete si tam kúpiť človeka, ktorého zabijú podľa vašich pokynov a vy sa na to dívate. Je to vlastne priamy prenos. Unesená obeť je zavretá v miestnosti na niekoľko dní a tam je rôznymi spôsobmi mučená. Volá sa to aj Red Room alebo Black Room.

blogger

Čo to ale znamená pre bežného používateľa?V podstate nič, kým sa tam nejakým spôsobom nedostane.
Keď si nainštalujete do počítača TorBrowser, dostanete sa ním na stránky s koncovkou .onion. Nemusia mať hneď nelegálny alebo hrozivý obsah. Problém je v tom, že vy vlastne nikdy neviete, na akú stránku klikáte. Môžete kliknúť na predaj erotických pomôcok, ale môže to byť aj stránka nájomného vraha. Blúdiť takto po Deep Webe je naozaj nebezpečné. Mnohí zvedavci sa o tom presvedčili v momente, keď im prišiel email alebo esemeska s obsahom: „Viac sem nelez, viem tvoju adresu…“ a podobné vyhrážky.

siluetra

V poslednom čase je horúcim trendom mladých Youtuberov to, že si z Deep Webu objednajú Mystery Box a otvárajú ho pred kamerou, aby mali dobré video. Mystery Box je vlastne škatuľka, ktorú si objednáte za určitú sumu, ale neviete, čo v nej je, kým ju neotvoríte.
Môže tam byť mŕtve zviera, strašidelné obrázky a rôzne skrvavené náradie.
Najlepšie teda je nenavštevovať takéto zákutia internetu. Nikdy totiž neviete, koho tým vyprovokujete.